Investiční společnost, která byla považována za perspektivní, se nyní potýká s finančním skandálem. Tisíce malých investorů, kteří investovali své prostředky do dluhopisů společnosti, nyní čelí situaci, kdy jejich finanční vklady byly ztraceny.

Petr Janša
Brněnská firma Reality Investing, v minulých letech považovaná za nadějnou investiční příležitost, se nyní ocitla v centru finančního skandálu. Tisícovka drobných investorů, kteří vložili své peníze do dluhopisů firmy, čelí realitě, kdy jejich investice zmizela v propadlišti finančního trhu. Slibné investice s třetinovou slevou a pětiprocentním ročním úrokem se změnily v noční můru.

Vedení automobilky Volkswagen uznává, že ztratilo konkurenceschopnost


Od roku 2014 se Jiřímu Slezákovi, brněnskému podnikateli, podařilo prostřednictvím čtrnácti emisí rodiny firem Reality Investing získat od investorů vyšší stamiliony korun. Na papíře se zdálo, že jde o skvělou příležitost – v době, kdy spořicí účty nabízely minimální úroky, se dluhopisy Reality Investing jevily jako lukrativní alternativa. Avšak s postupem času se byznys Reality Investing začal potýkat s problémy a investoři se ocitli s balíkem nesplácených dluhopisů.

Situace je o to vážnější, že třicítka navzájem propojených firem tvořících skupinu Reality Investing čelí více než dvěma desítkám trestních oznámení a nyní postupně padá do insolvencí. Scepticismus je na místě, když se jedná o šance drobných investorů na vrácení jejich investic. Právnička Nikola Frýdlová z advokátní kanceláře Petráš Rezek, která zastupuje některé z poškozených věřitelů, upozorňuje, že spektrum poškozených je neobyčejně široké a početné.

Podle informací poskytnutých zdrojem e15 dluží skupina firem kolem 640 milionů korun. Ve skupině zůstal nemovitý majetek v odhadní ceně mírně přesahující stovku milionů korun, který lze podle znalců prodat jen za přibližně šedesát procent odhadní ceny.První trestní oznámení bylo podáno již před čtyřmi lety, a k dnešnímu dni jich bylo podáno celkem čtyřiadvacet. Tyto kroky však zatím nevedly k žádnému uspokojivému řešení pro poškozené investory. Případ Brněnského dluhopisového fantoma tak zůstává otevřený a stále se vyvíjí, zatímco stovky lidí čekají na spravedlnost a možný návrat svých prostředků.

Druhá nejstarší knihovna v Evropě, tichá, krásná strážkyně lidského vědění a kabelka falešný FENDI


Tato situace připomíná důležitost důkladného prověření investičních příležitostí a rizik, která s sebou nesou. Případ Reality Investing je varováním pro investory, aby byli opatrní a nevkládali své peníze do nabídek, které znějí příliš dobře, než aby mohly být pravdivé.