Eva Löw-Beer Tugendhat

Pětapadesátiletý Hernández je první bývalou hlavou státu, která byla shledána vinnou z pašování drog ve Spojených státech od roku 1992, kdy byl odsouzen panamský diktátor generál Manuel Noriega.

Eva Löw-Beer Tugendhat
Honduraský bývalý prezident Juan Orlando Hernández Alvarado, známý jako JOH, byl odsouzen v Manhattanském federálním soudu za spiknutí za účelem dovozu kokainu do Spojených států a související trestné činy se zbraněmi. Tento rozsudek představuje porážku pro někdejšího spojence USA v boji proti drogám a odhaluje jeho zapojení do rozsáhlé trestné činnosti, která zasáhla nejen Honduras, ale i Spojené státy. Příběh Juana Orlandy Hernándeze je varováním před korupcí a zneužíváním moci politiky, kteří zneužili důvěru svých občanů a spolupracovali s nejnebezpečnějšími zločineckými organizacemi.


Vzestup a pád Juana Orlanda HernándezeJuan 
Orlando Hernández vstoupil do politiky jako zastánce tvrdého postoje vůči kriminalitě a sliboval řešení problému s drogami a násilím v Hondurasu. Jako prezident Hondurasu prosadil změnu ústavy, která nabízí vydávání honduraských občanů do USA, což se později ukázalo jako jeho vlastní Achillova pata. Hernández se v roce 2013 ucházel o prezidentský úřad a jako tvrdý bojovník proti drogové trestné činnosti.


Zapojení do obchodu s drogami a korupce
Avšak ve skutečnosti Hernández využíval svého postavení k tomu, aby chránil a obohacoval se z činnosti drogových kartelů. Svědci u soudu vypověděli, že Hernández přijímal milionové úplatky od předních drogových dealerů, včetně známého Joaquína „El Chapa“ Guzmána z kartelu Sinaloa. Hernández také zneužíval honduraskou Národní policii a armádu k ochraně a pašování drog přes Honduras do USA.


Volební podvody
Hernándezovo zvolení v roce 2013 a jeho následné znovuzvolení v roce 2017 bylo podle svědectví financováno z drogových peněz. Přestože se v jeho okolí objevovaly stále větší skandály spojené s obchodem s drogami, Spojené státy nadále podporovaly, neboť potřebovaly jeho spolupráci v otázkách migrace. Až za vlády prezidenta Bidena byl Hernández konečně zadržen a vydán do USA, kde stanul před soudem.


Obžaloba a svědectví svědků
Federální žalobci v New Yorku obvinili Hernándeze ze tří trestných činů: spiknutí za účelem dovozu kokainu do USA, použití a nošení kulometů a ničivých zařízení a spiknutí. Během soudního procesu svědčili drogový dealeři, kteří přiznali desítky vražd a potvrdili, že Hernández aktivně chránil některé z nejnebezpečnějších drogových dealerů na světě.


Hernándezova obhajoba a rozsudek
Hernández se hájil tvrzením, že byl obětí politické pomsty a spiknutí ze strany organizovaného zločinu a svých politických protivníků. Prohlásil, že peníze z drog braly všechny honduraské politické strany, ale on sám úplatky nepřijímal. Soudce však Hernándeze označil za „politika s dvojí tváří, prahnoucího po moci“ a odsoudil ho k 45 letům vězení a pokutě 8 milionů dolarů.


Hernández byl oblečen v zelené vězeňské uniformě, když stál u soudu se svými právníky. Za ním stáli dva američtí maršálové


Hernándezovo odsouzení vyvolalo v Hondurasu naději, že konečně budou korupční politici voláni k odpovědnosti. Zároveň to však ukazuje, jak hluboce je korupce zakořeněna v honduraském politickém systému a jak těžké bude ji vymýtit. Boj proti korupci a obchodu s drogami zůstává klíčovou obchodu pro budoucnost Hondurasu.


Prokurátoři požadovali trest doživotního vězení plus 30 let
Případ Juana Orlanda Hernándeze je varováním pro všechny politiky, kteří by chtěli následovat jeho cestu zneužívání moci a spolupráce se zločineckými organizacemi. Jeho odsouzení ukazuje, že i ti nejvlivnější a nejurozenější jedinci nakonec mohou být voláni k odpovědnosti za své činy. Zároveň to však odhaluje hluboké problémy, kterým Honduras čelí, nutnost komplexního řešení, které dokázalo vymýtit zakořeněnou korupci a napojení politiky na organizovaný zločin. Příběh Juana Orlanda Hernándeze je smutný, ale důležitým poučením pro všechny, kdo věří, že moc a peníze je možné získat nečestnými prostředky.


Zdroj: https://www.theguardian.com/